עלייה בביקוש למשכנתאות

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

למרות כל הדיווחים הבלתי פוסקים על עליות משמעותיות במחירי הנדל"ן בישראל והעלאות ריבית רבות של נגיד בנק ישראל, הציבור בישראל לא נרגע מהרצון לקנות דירה וניתן לראות עליה בביקוש למשכנתאות בישראל.

ריבית בנק ישראל כבר עומדת נכון לסוף מרץ 2011 על 3% והיא צפויה לעלות ל-4% יחסית במהרה, עובדה שתעלה את החזרי המשכנתאות של לווים רבים – ובכל זאת יש עליה בביקוש למשכנתאות בכ-15% וכן עליה בסכום המשכנתא הממוצע שמפחה בישראל מבקשת ללוות מהבנקים.

4 מיליארד שקל במשכנתאות

בנק ישראל פרסם במרץ 2011 נתונים לגבי עליה בביקוש למשכנתאות, מהנתונים עולה כי סכום המשכנתאות של ציבור רוכשי הנדל"ן למגורים בישראל בחודש פברואר 2011 עמד על 4.02 מיליארד ש"ח ובחודש ינואר על 3.98 מיליארד. סכום המשכנתאות בפברואר 2011 מהווה עליה של 27% לעומת הסכום החודש המקביל ב-2010, זינוק משמעותי בהחלט.

מבחינת כמות הלוואות המשכנתא החדשות בראשית 2011 הגידול לעומת השנה הקודמת עומד על 15.2%, 7,255 משכנתאות בחודש פברואר 2011 לעומת 7,220 בינואר ו-6,302 משכנתאות בינואר 2010. סכום המשכנתא הממוצע בפברואר 2011 עומד על 556,000 ש"ח, עליה של כמעט 50,000 ש"ח לעומת פברואר 2010.

הנגיד מזהיר את ציבור הלווים

אותה עליה בביקוש למשכנתאות קיימת לצד אזהרות חוזרות ונשנות של נגיד בנק ישראל, הפרופסור סטנלי פישר, כי עקב העלאות הריבית הצפויות של בנק ישראל החזרי המשכנתא רק ילכו ויעשו יותר יקרים ולכן על לווי המשכנתאות החדשים לשים לב ולהיות מודעים לכך. הנגיד פישר הזהיר מפני עליה בביקוש למשכנתאות ובעיקר מפני הגדלת סכומי המשכנתאות כתוצאה מעליה של ריבית משכנתא, כפי שאכן קורה בפועל.

בכל מסיבת עיתונאים של הנגיד לגבי העלאת ריבית או לגבי משבר מחירי הנדל"ן הוא חוזר ומדגיש כי משפחה אשר לוקחת היום משכנתא בריבית נמוכה והחזרים שניתן לעמוד בהם תקבל בעוד כמה נשים משכנתא יקרה הרבה יותר והחזרים שאולי לא ניתן יהיה לעמוד בהם בגלל העלאות הריבית שהמציאות מכתיבה לבנק ישראל לבצע.

משכנתאות רבות צמודות לפריים

בשנים האחרונות (מאז 2008) כאשר סביבת הריבית במשק הישראלי הייתה נמוכה מאוד, ברמות שיא למעשה, הבנקים סיפקו משכנתא בריבית פריים שהייתה נמוכה מאוד באותה תקופה. זוהי סיבה אחת לנושא של עליה בביקוש למשכנתאות, חצי מהלוואות המשכנתא כיום צמודות לריבית הפריים (ריבית בנק ישראל + 1.5%) וגם בשיעור הריבית של 3% עדיין מדובר על נתון סביר, אך בשנים הקרובות הריבית רק תעלה סביר להניח ולכן כל המשכנתאות מבוססות הפריים יתייקרו משמעותית ואז עליה בביקוש למשכנתאות עשויה להיות לרועץ לכל אותם לווים.

העליות הצפויות הללו בהחזרי המשכנתא מהוות איום ממשי על כלכלת ישראל ולא רק איום של אי עמידה בתשלומים של אותם לווים. בגלל הכמות והסכומים ישנם חששות אמיתיים מפני משבר פיננסי בישראל בגלל חוסר יכולת החזר של הלווים, קשיים כלכליים של אזרחים רבים, קריסת שווי הנכסים ושוווי ההלוואות וכן הלאה. עליה בביקוש למשכנתאות לצד עליות ריבית ועליות מחירים עשויות להוביל למצב של חדלות פירעון של לווים רבים וזו בתורה תוביל לפגיעה פוטנציאלית ממשית בבנקים בישראל ובכל הכלכלה כולה.

לא מצליחים לעצור את עליות המחירים

למרות כל המאמצים של בנק ישראל וגורמים אחרים בממשלה לעצור במעט את מחירי הנדל"ן המאמירים, עד עתה לא הייתה הצלחה משמעותית. עליה בביקוש למשכנתאות הביאה לשיא של כל הזמנים בסך כל חובות המשכנתאות של ישראלים, זינוק של 12.5% בתוך שנה אחת לסכום אסטרונומי של 241 מיליארד ש"ח – כמו כל הוצאות הממשלה בשנה.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות דומות שאולי יעניינו אותך

הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ >>>