התאחדות יועצי המשכנתאות – יש יתרון לשכור יועץ משכנתאות חבר התאחדות?

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

אנחנו חיים במדינה בה גלגלי הרגולציה נעים לאט.

נהג מונית חייב רישיון וביטוח מיוחד, וגם חייב לגבות כמה שהמדינה אומרת לו לגבות, בתנאי שהוא מפעיל מונה – שהוא אחיד לכל נהגי המוניות באופן חישוב העלות שלו.

חשמלאי חייב להיות רשום בממשלה כחשמלאי מורשה, וזה חשוב, מאחר וטיפול ברשת החשמל שלא לפי כללים, ידע מקצועי ובטיחות עלולים לגרום לאסונות.

בחינות שנתיות להסמכת עורכי דין הן אחידות, לא משנה באיזה מוסד למדת עריכת דין, בסופו של דבר אתה נמדד במבחן התוצאה במבחן שנתי כלל ארצי וכל המתמודדים לכניסה לשוק עריכת הדין יעברו מבחן קבלה זהה כמוך.

בכל המקצועות שציינתי יש מידה מסויימת של פיקוח, רגולציה או תנאי סף מטעם המדינה או גורם רשמי כללי אחר.

תחום בו זה חסר מאוד הוא ייעוץ המשכנתאות – קשה להאמין, אבל כל אדם שמעוניין לכנות את עצמו יועץ משכנתאות, יכול לעשות זאת כבר מחר בבוקר, ולהתחיל לקבל לקוחות ולייעץ להם בנוגע למשכנתאות שהם עומדים לקחת.

מתוך הצורך בקורת גג אחת לכל יועצי המשכנתאות, ובפיקוח כלשהו על התחום, קמה התאחדות יועצי המשכנתאות – גוף פרטי של יועצי משכנתאות ותיקים ומנוסים שמנסים לאגד את יועצי המשכנתאות תחתם, מפיצים להם הרצאות ומידע מקצועי, ואחראים על פעילותם התיקנית והמוסרית.

הרעיון המרכזי מאחורי התאחדות יועצי המשכנתאות? שהמחוקק יעיר את גלגלי הבירוקרטיה והפיקוח, ויעזור לחבר'ה המתנדבים האלו להסדיר את המקצוע בשילוב עם החקיקה.

קצת על התאחדות יועצי המשכנתאות

בהתאחדות יועצי המשכנתאות רשומים 520 יועצי משכנתאות חברים נכון למועד כתיבת כתבה זו (סוף 2020), מכל רחבי הארץ.

ההנהלה מונה 56 מתנדבים שמפעילים את כל הדבר הזה, כולם יועצי משכנתאות פעילים בעצמם.

ההנהלה מנהלת את הרישום, הרצאות, סדנאות, חומרי קריאה מקצועיים, מבחני ידע, ומנהלת גם קבוצת וואטס אפ פעילה לחברי ההתאחדות, שבה ניתן להתייעץ ולדבר בנושאים מקצועיים. ההתאחדות הולכת וגדלה וככל שהיא גדלה – זה טוב לכולם.

 

לקוחות יהנו מהדברים הבאים:

1. יוכלו לקחת יועץ מההתאחדות בראש שקט, שכן הם יודעים שהוא עומד בסף מסויים של מקצועיות ומוסר.

2. הלקוחות יקבלו צ'ופרים רבים תפעוליים שלהם ההתאחדות תדאג מול הבנקים והמדינה, לדוגמא: ההתאחדות מנסה לדאוג לכך שאישור עקרוני על המשכנתא יחזיק 24 ימים ולא 12 ימים, מה שיאפשר ללקוחות זמן ארוך יותר של סקר שוק וילחיץ אותם פחות בזמנים; הנחיה לבנקים לטובת הלקוחות – אין להעלות ריביות על מסלולים בתמהילים שכוללים מסלול זכאות;

שמאי של בנק מסויים – הערכת השווי מטעמו תהיה מוכרת על ידי כל הבנקים ולא יהיה צריך לשלוח שמאי נוסף עבור כל בנק (ולשלם שוב); דברים שאם וכאשר יכנסו לתוקפם – הלקוחות יהנו מהם.

 

היועצים יהנו מהדברים הבאים:

  1. יועצי המשכנתאות החברים בהתאחדות ישארו מעודכנים ומעורים בעדכונים, מידע חדש, ותמיד יהיו בעלי ידע מודרני ועדכני.
  2. הם יהנו מסמל הסטטוס שבדבר – יוכלו להכריז בשיחות מכירה ובאתרי האינטרנט שלהם שהם חברים בהתאחדות יועצי המשכנתאות.
  3. המקצועיות שלהם תשתפר באופן מתמשך עם כל הרצאה או מפגש מקצועי שההתאחדות תנהל.
  4. ברשותם פלטפורמות כמו הוואטס אפ להרים תהיות או שאלות מקצועיות ולקבל תשובה מחברי ההתאחדות, הקולגות שלהם.
  5. הם יהנו גם מהאפקט המצטבר. התאחדות ולקוחות שמתעדפים יועצים חברים בהתאחדות, פירוש הדבר שלקוחות מקבלים שירות טוב ומקצועי יותר מהקולגות שלהם, מה שמוציא למקצוע כולו שם טוב ומאיר עליו אור חיובי, יותר אנשים יבחרו לא להכנס להרפתקאה של משכנתא לבדם, אלא יעזרו ביועץ.
  6. יועצי המשכנתאות יהנו מכנסים ומפגשים מקצועיים, יצרו קשרים עסקיים ויחזקו את המקצועיות שלהם.

 

המדינה והבנקים יהנו מהדברים הבאים:

  1. שיפור המקצועיות והמוסר של יועצי המשכנתאות בארץ יעשה טוב גם לבנקים וכמובן שלמדינה. כל ההתנהלות מול יועצים תוסדר ויהיה קל, מהיר ויעיל יותר לעבוד מול יועץ מבחינת הבנק.
  2. כללים ונהלים מסודרים יצוצו מול היועצים בהתאחדות ושגרות עבודה יקבלו מסגרות ברורות ואחידות.

 

באילו תנאים יועץ משכנתאות צריך לעמוד כדי להכנס תחת התאחדות יועצי המשכנתאות?

יועץ משכנתאות, בראש ובראשונה, חייב להיות בעל עסק חוקי ותקין לכל דבר ועניין. תעודת עוסק, מסמכי עוסק בתוקף, רישום כעוסק פטור או מורשה או חברה בע"מ. בנוסף, ההתאחדות לא תקבל (ברמת העיקרון) כל מיני יועצי משכנתאות משלימי הכנסה, שיש להם עבודה יומיומית או עסק מרכזי אחר, ועוסקים "בקטנה" בייעוץ משכנתאות מהצד.

יועץ משכנתאות שמעוניין להכנס להתאחדות יועצי המשכנתאות חייב לעסוק בייעוץ כעיסוק עיקרי. שלישית, כל יועץ, לפני שתאושר כניסתו להתאחדות יועצי המשכנתאות, יצטרך לעבור בהצלחה מבחן מקצועי בכתב.

המבחנים נערכים אחת לחודש פחות או יותר, ומי שעובר בהצלחה את המבחן מורשה להכנס להתאחדות; כך ההתאחדות דואגת שלא יהיו תחת כנפיה יועצים לא מקצועיים.

בתור מסנן אחרון – ההתאחדות מעוניינת לדאוג לא רק למקצועיות של היועצים שלה אלא גם למוסר והיושר, וכל יועץ שירצה להכנס להתאחדות יצטרך לחתום על אמנה ועל הצהרת יושר. כמובן שמקרים של יועץ שהיה לא הגון או לא מוסרי מול לקוחות, במידה ויצופו, יסכנו באופן מהותי את השתייכותו להתאחדות.

 

האם יש יתרון בלשכור יועץ משכנתאות שחבר בהתאחדות?

אז ככה, האם זה כדאי ונחוץ. חשוב להבין שנכון למועד כתיבת כתבה זו (תחילת 2022) ההתאחדות ליועצי המשכנתאות עדיין בחיתוליה. עוד אין הכרה מצד המדינה או הממשלה, עוד אין שיתופי פעולה מול גורמים ממשלתיים, בנק ישראל, או הבנקים עצמם, וכ-500 יועצים חברים בהתאחדות – זה לא משהו שמייצג את המקצוע הזה באופן מדיני בצורה רצינית, שכן יש אלפים רבים של יועצי משכנתאות ברחבי הארץ.

האם יש בין יועצי המשכנתאות שאינם חברים יועצים מקצועיים, אחראים, מוסריים, הוגנים ואמינים? בוודאי! האם כל יועץ משכנתאות שחבר בהתאחדות הוא בהכרח מקצועי, אחראי, מוסרי, הגון ואמין? סיכוי טוב שכן, אבל תחת פעילותה היחסית ראשונית של ההתאחדות נכון להיום, עשויים להיות מקרים של יועצים שלא עונים לפרמטרים האלו ש"נופלים בין הכסאות".

אנחנו יודעים שכל יועץ חבר בהתאחדות עבר מבחן מקצועי וחתם על מסמכים שהוא מתחייב לנהוג בהגינות – אבל האם כל היועצים החברים באמת מקצועיים והוגנים? קשה לדעת. כמובן שמאחר וההתאחדות היא בשלבי התהוות בלבד, קשה להאמין שהפיקוח על הנושאים האלו מול החברים בהתאחדות מתבצע כמו שצריך ובאופן קפדני. אין ספק שהצלחת ההתאחדות תהיה טובה לכולם – ללקוחות, לבנקים וליועצים עצמם, אבל הדברים עדיין רק קורמים עור וגידים בלבד.

למה זה נע כל כך לאט ומתקדם בעצלתיים? ראשית, זוהי הדרך שבה דברים בירוקרטיים מתנהלים במדינת ישראל – יש המון גורמים "עם SAY" בעניין הזה שיש להם השפעה, וכל אחד רוצה את ההכי טוב עבורו. שנית, כפי שאמרתי לדעתי המדינה, הממשלה והבנקים רק יהנו מהתאחדות פעילה, רצינית, חיה ובועטת, אבל יש גם ניגודי אינטרסים.

הבנקים, לדוגמא, לא תמיד נהנים לעבוד מול יועצי משכנתאות, וכשההתאחדות תהפוך להיות גורם רשמי ומוכר, הבנקים יאלצו לעבוד קרוב ל-100% מהמקרים מול יועץ משכנתאות ולא מול לקוחות קצה. היועץ ילחם על תנאים, מחירים אטרקטיבים וריביות נמוכות בשביל הלקוחות, והבנקים ירוויחו פחות.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

הזינו את מספר הטלפון ושלחו לנו הודעה לוואטסאפ >>>